wszystko o kreatynie

skutki uboczne stosowania kreatyny

piątek, 29 marca 2013

Jedynym znaczącym skutkiem ubocznym, który został wielokrotnie opisywany w literaturze naukowej i medycznej, jest przyrost masy ciała. Niemniej jednak zgłaszano również inne skutki uboczne zażywania kreatyny, takie jak problemy żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie oraz zwiększoną podatność na naciągnięcie lub nadwyrężenie mięśni. Istniały również obawy, że krótko i/lub długotrwała suplementacja kreatyny może powodować nadmierne obciążenie nerek.

Jedna z grup badawczych sugerowała, że suplementacja kreatyny może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych (ACS syndrome). Przez kilka ostatnich lat wiele badań wykazało, że kreatyna nie ma związku z powyższymi schorzeniami ani nie zwiększa ryzyka nabawienia się ACS.

W rzeczywistości istnieją dowody na to, że kreatyna może wśród trenujących sportowców osłabiać stres termiczny oraz zmniejszać podatność na kontuzje mięśniowo-szkieletowe. Osoby zażywające kreatynę mogą doświadczyć niektórych z wymienionych problemów, ale ich odsetek nie jest większy niż u osób, które zażywają placebo, a czasami jest nawet niższy.

czwartek, 07 czerwca 2007

Suplementacja preparatami kreatynowymi może powodować różne skutki uboczne. Ten wniosek poparty jest licznymi badaniami labolatoryjnymi. Do skutków ubocznych można zaliczyć: nudności, skurcze żołądka, wzdęcia, częstomocz, bolesne skurcze mięśni.

    Zbyt duże jednostkowe spożycie kreatyny powoduję przemianę jej do kreatyniny a ta z koleji w nadmiarze może doprowadzić do tragicznych nieodwracalnych skutków. Badania dowodzą, nadmierne stężenia kreatyniny w krwi może doprowadzić do uszkodzenia nerek, które nie mają możliwości samoregeneracji. 

Kreatynina jest bezwodnikiem kreatyny, występującym w krwi oraz moczu, z którym jest wydalana stanowiąc oprócz mocznika jeden z głównych związków azotowych. Kreatynina to produkt uboczny dla mięśnia, który powstaje w wyniku niechcianej konwersacji kreatyny dawkowanej z zewnątrz w postaci preparatów kreatynowych.

   

    Wytworzenie kreatyniny jest uzależnione od masy mięśniowej i wieku. Przy prawidłowej funkcji nerek kreatynina prawie w całości jest filtrowana przez kłębuszki. Stężenie kreatyniny w osoczu krwi jest wypadkową produkcji i wydalania, zależy bezpośrednio od masy mięśni i od sprawności wydalniczej nerek.

    Zwiększoną produkcję powoduje:

  • wysiłek fizyczny;
  • akrogemalia;
  • gigantyzm.


    Zmniejszone wydalanie może być wywołane:

  • niewydolnością nerek;
  • stosowaniem leków o ubocznym działaniu uszkadzającym nerki;
  • zatruciami związkami organicznymi i nieorganicznymi.

    Spadek stężenia wywołują:

  • głodzenie,
  • stosowanie kortykosterydów.

WARTOŚCI PODWYŻSZONE mogą wskazywać na:

ostrą niewydolność nerek:
   - przednerkową: we wstrząsie hipowolemicznym, we wstrząsie septycznym;
   - nerkową: przez toksyczne lub alergiczne działanie leków;
   - pozanerkową: przy zatrzymaniu moczu.

przewlekłą niewydolność nerek:
   - przy kłębuszkowym zapalenie nerek

prawidłową funkcję nerek:
   - przy odwodnienieu.

Poziom kreatyniny u zdrowych ludzi:

  • mężczyźni 0,97 do 1,37 mg/dl (97-137 ml/min.)
  • kobiety 0,88 do 1,28 mg/dl (88-128 ml/min)

Kreatynina, która znajduje się w krwioobiegu musi zostać usunięta przez nerki. Nadmierne obciążenie nerek na skutek zbyt dużej konwersacji kreatyny do kreatyniny może prowadzić do upośledzenia możliwości filtracyjnych nerek. Produkt uboczny, jakim jest kreatynina nie ma żadnego pozytywnego znaczenia dla mięśni.
 
1 , 2